Pravdivost – soucit – snášenlivost v umění

DSC_0027 DSC_0025 Mezinárodní výstava obrazů je hlubokou a inspirující výstavou zachycující duchovní svět a lidskou tragédii odehrávající se v dnešní Číně. Výstava představuje výtvarná díla 18 umělců pocházejících většinou z Číny. Jsou k vidění realistické olejomalby a čínské akvarely, jejichž autory jsou většinou čínští exiloví umělci. Díla poskytují náhled do duchovní praxe Falun Gong, zvané také Falun Dafa, i do prostředí krutého pronásledovaní praktikujících Falun Dafa totalitním čínským režimem. Někteří umělci tímto prošli a zachytili na obrazech své vlastní příběhy. Na výstavě nejsou originální olejomalby, ale pouze zmenšené malby. Umělci používají klasické techniky olejomalby podle starých mistrů. Proto o svém umění mluví jako o novorenesančním. Některé obrazy jsou namalovány na hedvábí nebo na papír.

DSC_0028DSC_0016Iniciátorem výtvarných děl představovaných na výstavě je čínský profesor výtvarného umění a uznávaný sochař Kunlun Zhang. Po dlouhém věznění byl díky peticím ze zahraničí propuštěn z převýchovného pracovního tábora. Z Číny odešel do Kanady, kde roku 2003 založil seskupení profesionálních umělců s podobným osudem, nazývající se Falun Dafa Artists Center.

Profesor Kunlun, řekl:

„Naše umění pochází z čistého srdce a naše práce odráží naše osobní zkušenosti. Umění je schopné významně ovlivnit způsob, jakým lidé uvažují, a také je přímým spojením s lidskou morálkou. A jak na sebe ty dvě věci vzájemně působí.“

Na výstavě se mi nejvíce líbila olejomalba od mladé čínské umělkyně. Na obrazu bylo malé dítě, které se s obdivem dívalo na svou matku. Podle některých vědců děti do šesti let všechno vidí třikrát a svět okolo sebe vnímají úplně jinak než dospělý člověk. A přesně toto bylo na obrazu zdůrazněno, obdivuji, jak někdo třikrát za sebou v odlišné velikosti dokáže namalovat obličej. Samozřejmě to není jediné dílo, které se mi líbilo, ale nejvíce mě zaujal tento obraz.

DSC_0031

DSC_0026

Marika Vaníčková, IX.C

Záložka pro permanentní odkaz.